haber

Morg Dolabı

Ölüm sebepleri üzerinde inceleme yapılan, aynı zamanda hüviyeti bilinmeyen ölülerin getirildiği yerdir. Bazı ölüm vakalarında ölüm sebebi bilinmez, ya da şüpheli olur. Adli soruşturmalarda ise kesin olarak ölüm sebebinin bilinmesi istenir. Bu gibi durumlarda ölümü şüpheli görülenlerin cesedi morga getirilir, burada ceset üzerinde yapılan incelemeler sonunda ölüm sebebi anlaşılır.

Hastanelerin hemen hemen tümünde morgların yada dolapların bulunması beklenir. Morg üniteleri adli tıp kuruluşlarında çok daha detaylı,büyük ve oldukça geniştir. Otopsi salonlarında bir kaç tane çoğunlukla mermerden oluşan otopsi masaları bulunmaktadır. Masanın herhangi bir tarafına yakın bir şekilde su gider deliği bulunur.

Otopsi için lazım olacak malzemeler makasların, neşterlerin, tek kullanımlık şişelerin ve ameliyathane evyelerinin bu odada bulunması gerekir. Göz ile bakıldığında temiz görünen bazı malzemeler gerekirse mikroskop ile incelenir ve tamamen dezenfekte olduğundan emin olunur. Bazı zamanlarda ise doku örnekleri, gerekli yerlere tüp içinde gönderilmesi gerekebilir. Adli durumlarda, esrarengiz ölümlerde, bulaşıcı hastalıklarda otopsiye başvurulmaktadır.

Gözle incelenen parçalar, gerektiğinde mikroskop altında da incelenir. Ayrıca doku parçaları nümuneleri, gerekli merkezlere formol içinde gönderilebilir. Adli olaylarda, şüpheli ölümlerde, bazı bulaşıcı hastalıklarda otopsi yapılmaktadır. Patoloji mütehassısı, adli makam temsilcileriyle birlikte ceset üzerinde yapılan otopsi ile ölüm sebebini araştırır.

Sözlükte "morg" ne demek?

1. Hastenelerde ölülerin konulduğu, bekletildiği özel olarak soğutulmuş yer.
2. Adliyece kovuşturmayı gerektiren olaylar sonucu ya da birdenbire ve kuşkulu ölümlerde, ölüm nedeninin ve ölünün kim olduğunun saptanması için ölülerin konulduğu ve inceleme yapılan yer ya da yapı.


Özen Lüks Soğutma / 2016-06-20 16:51:25